Hakkımızda

S.S. HAMİTABAT KÖYÜ TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİ

Hamitabat, Kırklareli ili Lüleburgaz ilçesi sınırları içinde bulunan şirin bir köydür. Yaklaşık 2000 kişilik köy halkının çoğunluğunun temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Bu faaliyetleri desteklemek ve geliştirmek amacıyla 1975 yılında S.S. Hamitabat Köyü Tarımsal Kalkınma Koop. Adıyla birliğimizin temelleri atılmıştır. Prensiplerinden ödün vermeden, disiplinli ve dürüst hizmet politikasıyla bölge halkının güvenini kazanan kooperatifimiz, bu sayede önceleri sadece tarımsal faaliyetleri kapsayan çalışmalarına 1994 yılında ilk kasap dükkanının açılmasıyla hayvancılık faaliyetlerini de ekleyerek devam etmiştir.  Artan satış ağı ve büyüyen müşteri potansiyeline cevap verebilmek için 2006 yılında et entegre tesisinin faaliyete başlamasıyla gerek hijyenik, gerekse teknolojik açıdan gelişimi için büyük bir adım daha atmıştır. Kooperatifimiz bu faaliyetleri gerçekleştirmek için Lüleburgaz içerisinde 3 Et Tanzim Satış Noktası, köy içerisinde bulunan bir kantin (market-kasap), kesimhane-et işleme ve salam-sucuk-işkembe üretimini kapsayan bir entegre tesis, 3 adet süt toplama merkezi ve yem deposu ile şu anda 25 personele istihdam sağlamakla birlikte sürmekte olan gelişimiyle daha fazla kişiye istihdam oluşturmayı kendisine bir görev kabul etmektedir. 

Kooperatifimiz ürünlerinde temel hammadde olarak dana eti kullanılmakta olup, bu hammadde ihtiyacının %30’unu kendi ortaklarından, %70’ını ise civar köylerden tedarik ederek, hem kendi köyü için hem de civar köyler için kalkınmayı destekleyici rol oynamaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından görevlendirilen resmi veteriner hekim ve kooperatifimizin kendi veteriner hekimi tarafından tüm kontrolleri yapılarak uygunluğu kabul edilen hayvanlar, gerek kesim, gerekse devam eden süreçteki tüm işlem aşamalarında yine veteriner hekim ve gıda mühendisi kontrolünde deneyimli ekibinin ellerinde son ürüne dönüşmekte ve sizlere güvenle ulaşması sağlanmaktadır.

İşletmemiz Türk Gıda Kodeksi ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın öngördüğü kriterleri kendisine rehber olarak benimsemiştir. Üretimimizi, son teknoloji ürünü makinalarımız ile Hijyen ve sanitasyonu tam olarak sağlayacak şekilde dizayn edilmiş tamamı paslanmaz çelikten oluşan ekipmanlarımızla gerçekleştirmekte olup, tüm üretim bandımız her aşamada konusundan uzman firmalardan tedarik edilen gıdaya uygun dezenfektanlarla temizlenmektedir. İşletmemiz bununla da yetinmeyip tüm üretim alanını ultra viyole ışınlarla her gün ayrıca sterilize etmektedir. 

İşletmemizde ürünlerimiz için kullanılmakta olan baharat, tuz, kılıf gibi maddeler de kalite kriterlerimize uygun ve yine İlgili bakanlık tarafından onaylı bulunan, kendi alanlarında uzman firmalardan tedarik edilmektedir. Ürünlerimizde kesinlikle insan sağlığına zarar verebilecek herhangi bir katkı maddesi kullanılmamaktadır.

İşletmemizde kesimi yapılan hayvanların deri ve sakatatlarından ayrılarak elde edilen karkas etler TGK’nde de belirtildiği üzere 0 – (+2) ̊C de en az bir gün muhafaza edilip dinlendirildikten sonra bir kısmı günlük taze et olarak şubelerimizdeki reyonlarda yerlerini alırken, diğer bir kısmı sucuk ve salam üretimi için deneyimli kasaplarımız tarafından kemiksiz hale getirilerek sucuk üretim bölümüne gönderilir. 

Şu anda tesisimizde yıllık ortalama 1200 adet büyük baş hayvan kesilip işlenmekte olup, elde edilen yaklaşık 300 ton etin yaklaşık 2/3 ‘si taze et olarak et tanzim satış noktalarımızda satılmakta ve 1/3’i ise sucuk-salam-kavurma olarak satışa sunulmaktadır.

*amacımız üreticiye hizmet, tüketiciye kalite sunmaktır.*